הצצה אל מאחורי הקירות ברחובותיה הקסומים של נווה צדק

משפחה שחור לבן.jpg

הצעות מפתות לבעלי נכסים, שכונה עם היסטוריה מרתקת, עסקאות נדל"ן יוצאות דופן והמיליארדר רומן אברמוביץ שכבר סימן בה וי. הכירו את השכונה הכי מדוברת בתל אביב – נווה צדק, שתושביה מתחילים להסתגל למצב החדש.

 

"שכונה ישנה מחירים חדשים", כך בהחלט ניתן לכנות את השוק הנדל"ן החדש שנפתח דווקא בשכונה הצפופה והציורית נווה צדק. מדובר בשכונה ישנה ונחשקת הנושקת ליפו, אשר בשנים האחרונות התעוררה משנת היופי שלה בעקבות תכנית השימור ששינתה את פני השכונה והפכה אותה לאזור מגורים פופולרי. בתים רבים בשכונה הם צמודי קרקע, השוכנים בתוך סמטאות צרות המזכירות מעט את האזורים הטובים בפריז ובכלל באירופה. רחוב שבזי, שהוא אגב הרחוב המרכזי בנווה צדק, מפריד בין נווה צדק לבין שכונת שבזי, הפך בשנים האחרונות לרחוב אופנתי שוקק חיים ובו תוכלו למצוא גלריות יפהפיות ובהן יצירות אמנות, חנויות מעצבי בגדים וכלי בית, בתי קפה, מסעדות ופאבים ובכלל כל מה שיש לשכונה חלומית להציע.

 

נווה צדק מתפרסת על פני 913 דונם, נוסדה בשנת 1887 כמה שנים לאחר הריסת חומות יפו, והיא השכונה הראשונה שהוקמה מחוץ לתוואי חומות העיר יפו. היא גובלת בדרום-מזרח בוואדי, שבו עברה פעם מסילת רכבת לעיר הבירה ירושלים. כיום, מסילות הרכבת הפכו לחניון ואת המעט שנותר מהן תוכלו למצוא במתחם התחנה בנווה צדק, שהפך למקום בילוי מרכזי בתל אביב.

 

השכונה הקסומה נווה צדק הוקמה בידי משפחות יהודיות אשר רצו להתגורר מחוץ ליפו שהייתה אז עיר צפופה, ובה הוקם לראשונה בית חולים לעניי המושבות ולפועלים שביקרו אצל רופאי העיר. עם השנים נבנו בנווה צדק מוזיאונים ובתים בעלי היסטוריה מרתקת כמו "בית הסופרים", מוזיאון נחום גוטמן, בית אבולעפיה ששימש בית תרבות, שם התגורר ש"י עגנון בעליית הגג, קולנוע עדן שנבנה בשנת 1914 והיה פעיל עד שנת 1974, מרכז סוזן דלל ובית שלוש שנמכר ממש לאחרונה תמורת 16 מיליון דולר, ועוד מבנים רבים אשר חלקם נחשבים היום לבתים לשימור, או לצערנו מוזנחים וממתינים בשקיקה למי שיהיה מעוניין לשקמם.

 

התושבים הוותיקים מסתגלים לשכנים העשירים

הביקוש הגדול לנדל"ן בנווה צדק טרם מיצה את הפוטנציאל שלו. רבים מעשירי העולם, ובמיוחד יהודים, זיהו את הפוטנציאל העצום בשכונה ופונים בזה אחר זה לחברות נדל"ן ישראליות כדי לברר עלויות. תושבי נווה צדק הוותיקים מתחילים להסתגל לשכניהם העשירים כשעד כה נמכרו כבר כמה וכמה דירות למיליארדים. כך שלא פלא שעל דלתותיהם מתדפקים מדי יום חברות נדל"ן המציעות להם סכומים בלתי נדלים תמורת מכירת הדירה. בשנת 2007 חיפש איש העסקים היהודי רומן אברמוביץ' נכס בשכונה, שבה הוא יוכל להקים את ביתו. הוא התעניין בבית שלוש והציע סכומים גבוהים, אולם לבסוף העסקה לא יצאה לפועל. אברמוביץ' מחזיק בכמה וכמה נכסים בעולם ובהם בית בלונדון בגודל 30 אלף מ"ר, חווה באספן קולורדו בארה"ב ועוד.

 

לאחרונה רכש אברמוביץ' את מלון ורסנו בנווה צדק, מהאחים גיא וירון ורסנו (ירון הוא בעלה של וונדר-וומן, הלא היא גל גדות) המשתרע על פני 1.5 דונם ומגרש חנייה, שעליו יש זכויות בנייה שטרם נוצלו. במלון ורסנו זכה תמורת תשלום של 122 מיליון דולר, ונראה כי הוא מתעתד להרוס את המלון שנבנה בשנת 2011 ולבנות במקום את ביתו.

 

אם כך, נראה כי אברמוביץ' פתח עבור תושבים ומשקיעים פתח להזדמנות נהדרת, אבל בל נשכח כי נווה צדק נחשבה עד לפני שני עשורים לשכונת עוני שאינה שונה מהרבה משאר השכונות בדרום תל אביב. הבתים המוזנחים שהיו בה ודאי לא משכו את עיניהם של המשקיעים, אולם יש בה קסם מיוחד והיסטוריה מרתקת, מה שכנראה מספיק כדי להפוך אותה לכל כך מבוקשת.